Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2Jak2filter has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/sportevent.gr/httpdocs/plugins/k2/jak2filter/jak2filter.php on line 25

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - FAETHON OLYMPUS MARATHON - Μεταγωνιστικό

Επικές στιγμές και ρεκόρ στον 7ο FAETHON OLYMPUS MARATHON–ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΣΟΥΡΕΚΑΣ

Η 7η έκδοση του F.O.M ήταν για όλους μας -αθλητές, εθελοντές ,διοργανωτές- η απάντηση μέσα μας, γιατί ασχολούμαστε με το ορεινό τρέξιμο.

Με τις προβλέψεις του καιρού το λιγότερο δυσοίωνες, από μέρες πριν αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε τον αγώνα κανονικά. Το αποτέλεσμα? Ρεκόρ σε όλους τους αγώνες (FOM, RUPICAPRA)και μια μεγάλη ικανοποίηση για το τεχνικό κομμάτι της διοργάνωσης που ανταπεξήλθε πλήρως σ’ όλα!

Στον F.O.M,μετά από σκληρή μάχη, νικητές στους άνδρες αναδείχθηκαν οιNicola Giovanelli (Team La Sportiva-Blackroll) με χρόνο 5:09:20, Δημητρίου Δημήτρης (ΦΥΤΟΦΑΓΟΙ – COMPRESSPORTCYPRUS) με χρόνο 5:38:45 στη 2η θέση και Pau Bartolo (NIKE) με χρόνο 5:39:32 στην 3η θέση.

Στις γυναίκες τερμάτισαν μαζί οι Ισπανίδες Montserrat Guerrero (JULBOEYEWEAR) και Nutria Dominguez (TUGAWEAR-ESPORTIVAAKSA) με χρόνο 6:37:19 και τρίτη τερμάτισε με χρόνο 7:58:32 η Adina Taipeiαπό τη Ρουμανία.

Νικήτρια ομάδα η BALIOTIS NATURE Trail

Πολλά συγχαρητήρια και στους αθλητές που τερμάτισαν εν μέσω δυνατής βροχής.

Όσον αφορά το 2o RUPICAPRA 20 χιλ., ρεκόρ διαδρομής έγινε από τον 19χρονο Εμμανουήλ Πουρίκα (DISTANCERUNNERSCLUB) με χρόνο 2:16:31, στη 2η θέση ο Θοδωρής Ζιάκκας (ΛΥΚΟΙ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ ANIMALRIGHTS) με χρόνο 2:20:43 και στην 3η θέση o Αριστείδης Γκιζλής (TRG/Σ.Δ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ) με χρόνο 2:21:28.

Στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα του τερματισμού ηΔέσποιναΤροϊρη(ΟLYMPUSMARATHONRUNNINGTEAM) με 3:07:43, στη 2η θέση τερμάτισε η ΚρυσταλίαΚουτσιμάνη(VMAX) με χρόνο 3:12:45 και στην 3η θέση η ΣοφίαΚρίκου (Γ.Σ. ΔΕΣΚΑΤΗΣ) με 3:18:40.

Νικήτρια ομάδα η Vmax.

Στον 3ο FAETHONTRAIL πρώτος τερμάτισε o Βαλεντίνος Πούρικας(DISTANCERUNNERSCLUB )με χρόνο 1:03:47, στη 2η θέση ο Αλέξανδρος Γράκηςμε χρόνο 1:08:16και στην 3η θέση o Αποστολής Ζήνδρος (ΧΟΣ ΜΥΤΙΚΑΣ)με χρόνο 1:10:22.

Στις γυναίκες, στην πρώτη θέση η περσινή νικητήρια Μπουρουζίκα Ελένη (DISTANCERUNNERSCLUB) με χρόνο 1:29:00, στη 2η θέση η Αρετή Ασσυχίδου (PEAKSTORE) με χρόνο 1:31:00 και στην 3η θέση η Κατρίνα Μπέκα με χρόνο 1:31:10.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που στήριξαν τους σταθμούς των τριών αγώνων της διοργάνωσης, που δεν είναι άλλοι από τους εθελοντές του Faethon, χωρίς τους οποίους δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί αυτός ο αγώνας!

Η φωτογράφιση έγινε από τον Μπάμπη Γκιριτζιώτη / GOExperience και η χρονομέτρηση από την εταιρία chronolog – timekeepingsolutions.

Τον Δασκαλόπουλο Σάκη για την εξωστρέφεια που προσφέρει σε όλους τους αγώνες!

Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας:

Μέγας Χορηγός του FAETHONOLYMPUSMARATHON είναι η οικογένεια ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΤΣΟΥΡΕΚΑ που στηρίζει τον αγώνα από την πρώτη στιγμή.

Μεγάλος χορηγός επικοινωνίας του FAETHONOLYMPUSMARATHON είναι τα κανάλια NOVA nova.gr/