Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων της Λιλ

Φωτογραφία: eurokinissi

Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων που θα γίνει στη Λιλ (23-25/6) ανακοινώθηκε σήμερα από την ομοσπονδία. 

 

Η ΕΠΑΣ συνεκτιμώντας το αγωνιστικό πλαίσιο που συγκροτήθηκε για τη Λιλ κατέληξε σε ένα δυνατό σχήμα αθλητών και αθλητριών, ικανό να διεκδικήσει μια καλή παρουσία. 

Η ελληνική ομάδα μετέχει στη Σουπερ Λίγκα της διοργάνωσης, κόντρα στις κορυφαίες χώρες της Ευρώπης. 

Παρόλα αυτά τα μέλη της αποστολής, με το ταλέντο, την αγωνιστική ικανότητα και την εμπειρία τους θα καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια, προκειμένου να διατηρηθούν στην κατηγορία. 

 

Η ελληνική ομάδα

 Ανδρες

100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

400 μ.:  Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)

800 μ.: Θάνος Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)

1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)

3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)

5.000 μ.:  Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)

3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚ Αθηνών)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος ΓΣ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία:  Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)

Δισκοβολία:  Ιάσωνας Θανόπουλος (Πρωτέας Κομοτηνής)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

Ακοντισμός:  Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

4Χ100 μ.: Δουβαλίδης, Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Τσάκωνας, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

4Χ400 μ.: Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Κουτσούκης (Φίλιππος Β.), Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή), Παππάς, Αλμπάνης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

 

Γυναίκες

100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (Δρομέας Βάρης)

200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός)

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου)

800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)

1.500 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

5.000 μ.: Ράνια Ρεμπούλη (Κάμειρος 2009)

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)

400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας)

3.000 μ. στιπλ: Μαρίνα Μανιαδάκη (ΑΟ Λασιθίου)

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λ.)

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)

Σφαιροβολία:  Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

Δισκοβολία: Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)

Σφυροβολία: Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)

Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

4Χ100 μ.:  Μπελιμπασάκη, Κεραμιδά, Δαλάκα, Πεσιρίδου, Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)

4Χ400 μ.:  Βασιλείου Ειρ. Βασιλείου Αννα (ΓΕΗ), Φέρρα (ΟΣΦΠ),  Μουρτά (Ολυμπίας Πατρών) Δαλακα.

 

Πηγή: Γραφείο τύπου ΣΕΓΑΣ

 

Καλεντάρι

ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2018

ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2018

Μαϊ 26, 2018 Rate: 0.00

3ο Syros Run 2018

3ο Syros Run 2018

Μαϊ 26, 2018 Rate: 0.00

5ος Ηράκλειος Άθλος

5ος Ηράκλειος Άθλος

Μαϊ 27, 2018 Rate: 0.00

Drama Wine Trail 2018

Drama Wine Trail 2018

Μαϊ 27, 2018 Rate: 0.00

Vavdos Trail Run 2018

Vavdos Trail Run 2018

Ιουν 01, 2018 Rate: 0.00

Βίκος Street Relays Καβάλα

Βίκος Street Relays Καβάλα

Ιουν 02, 2018 Rate: 0.00

3ος Anemos Night Ultra Running

3ος Anemos Night Ultra Running

Ιουν 02, 2018 Rate: 0.00

The Bridge Experience 2018

The Bridge Experience 2018

Ιουν 02, 2018 Rate: 0.00

Περισσότερα

Αποτελέσματα

Περισσότερα

Καλεντάρι

ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2018

ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2018

Μαϊ 26, 2018 Rate: 0.00

Αποτελέσματα

Instagram Feed